صنعت نفت

فرصت هایی که ژنرال خسته و لیبرال، در صنعت نفت نابود کرد

فرصت هایی که ژنرال خسته و لیبرال، در صنعت نفت نابود کرد

سخنگوی پویش کارکنان صنعت نفت از رویکرد سنتی ژنرال های فرتوت، ضربه سنگینی به نفت و گاز کشور گفت

اصلان بزاز، سخنگوی پویش کارکنان صنعت نفت در گفت‌وگو با نفت پلاس اظهار داشت: ایران نخستین جایگاه جهان در میزان منابع هیدروکربوری شامل نفت و گاز و دومین جایگاه در حوزه ذخایر گازی را دارد؛ با این وجود نقش ایران در عرصه تجارت نفت و گاز، نقشی کوچک و ناچیز است.

* حذف ایران از بازار گازی بین المللی با دیپلماسی ضعیف زنگنه

وی افزود: به عبارتی می توان گفت کشورهای رقیب، ایران را از بازار بین المللی گاز حذف کرده‌اند و این نشان از ضعف دیپلماسی نفتی و رویکرد نامتعارف ژنرال خسته و فرتوت وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم است.

وی ادامه داد: آقای زنگنه متأسفانه با سیاست هایی که در موضوع دیپلماسی انرژی اعمال کرد، موجب شد جایگاهی که ما قبلا در بازارهای جهانی انرژی داشتیم را از دست دادیم.

* نهادینه شدن فرصت سوزی در دولت تدبیر

بزاز با بیان اینکه عدم آینده نگری در مدیران نفتی و دولتی در دولت تدبیر فرصت های بیشماری را در خصوص سهامداری پالایشگاهی در کشور های دیگر را از ایران گرفت، به عنوان مثال، وزیر انرژی برزیل در سفری که به ایران داشت، درخواست کرد که ایران سهامدار پالایشگاهی در این کشور شود، بدون آنکه هزینه مالی بپردازیم و در قالب خوراک‌هایی که به آن پالایشگاه خواهیم داد، سهامدار این پالایشگاه شویم که اگر این مهم محقق می شد، ابزار خوبی برای بی اثرکردن تحریم ها در اختیار ما قرار می داد.

وی افزود: همچنین شرکت پرتامینای اندونزی در دولت یازدهم از ایران درخواست کرده بود که با سهامداری در پالایشگاه این شرکت، خوراک آن را تأمین کند اما رقیب ما، کشور عربستان با فرصت سوزی مسئولان ایرانی، جای ایران را در این پروژه گرفت؛ همچنین کشور آفریقای جنوبی از ایران درخواست داشت که در پالایشگاه‌هایشان سهامدار شویم که متأسفانه تمام این فرصت ها را از دست دادیم.

وی ادامه داد : بسیاری از کشورهای صادر کننده نفت با ایجاد زنجیره فروش در کشورهای مصرف کننده نفت می‌توانند امنیت انرژی را افزایش دهند که می توان در این زمینه به روسیه اشاره کرد؛ این کشور به عنوان یکی از تولیدکنندگان نفت در بسیاری از کشورهای مصرف کننده بزرگ نظیر هند و ... سهامدار بسیاری از پالایشگاه‌ها بوده که این مسئله موجب می‌شود تحریم‌های نفتی بر روسیه کم اثر باشد.

 

فرصت هایی که ژنرال خسته و لیبرال، در صنعت نفت نابود کرد

* آسیب تفکرات لیبرال بر رشد صنعت نفت

بزاز با انتقاد به معاونت بین الملل شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: در طول تصدی زنگنه این معاونت رویکردی فشل و غربگرا را در پیش گرفته، به گونه ای که  فقط با مشتریان سنتی خود کار می کند؛ به این ترتیب در دوره تحریم ها به جای اتخاذ رویکردهایی برای بی اثرکردن و یا دور زدن تحریم‌ها، منتظر بازگشت غربی ها بودند و فرصت های متعددی را در این انتظار برای غرب، از دست داده است. تعامل با غرب یا مبانی فکری و وابستگی به غرب موجب شده است تا دیپلماسی مقاومت که در سال‌های گذشته به عنوان یک سرمایه عظیم و یک راهبرد موثر در مقابله با تحریم های نفتی در نظر گرفته می شد، کنار گذاشته شود؛ در حالی که دیپلماسی انرژی مبتنی بر دیپلماسی مقاومت اسلامی یکی از مظالبات رهبری و راهبرد کلیدی در کاهش دادن اثر تحریم هاست.

وی ادامه داد: باید به این مهم توجه داشته باشیم که بازارهای سنتی دیگر به درد ما نمی خورد، ما باید به دنبال بازارهایی با ظرفیت های بالقوه در دولت سیزدهم باشیم و بعد از بیش از سه دهه حضور ژنرال پیر و لیبرال در وزارت نفت و معطل ماندن مطالبات رهبری از صنعت نفت با تنظیم سند راهبردی جامع در صنعت نفت و حضور فردی توانمند در راس وزارت نفت با توجه به مشخصاتی که رهبر انقلاب از مدیر جهادی و انقلابی فرمودند پیشرفت صنعت نفت را شاهد باشیم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید