صنعت نفت

پیش بینی بازگشت تقاضای نفت به سطح قبل از کرونا تا پایان سال جاری میلادی

تقاضای نفت

وزیر نفت هند با اشاره به برداشته شدن محدودیت‌های رفت و آمد و رشد تدریجی اقتصاد در این کشور اعلام کرد مصرف نفت تا پایان سال جاری میلادی به سطح قبل از کرونا بازمی‌گردد.

به نقل از بلومبرگ، هند به عنوان سومین مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا و به دنبال پشت سر گذاشتن اوج همه‌گیری کرونا، انتظار دارد تقاضا برای سوخت تا پایان 2021 به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد.

 دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند در گفتگو با بلومبرگ گفت: به دنبال برداشته شدن محدودیت‌های رفت و آمد و رشد تدریجی اقتصاد، نشانه‌هایی از بهبود تقاضا دیده می‌شود. ما مطمئنیم تا پایان سال جاری میلادی می‌توانیم به رفتارهای عادی خود در مصرف سوخت بازگردیم.

 همه گیری ویروس کرونا در ماه های آوریل و مه در هند به اوج خود رسید و باعث وضع محدودیت‌های رفت و آمد در این کشور و کاهش فروش دیزل و بنزین شد. مصرف دیزل و بنزین نیمی از مصرف نفت در این کشور را تشکیل می دهد و 30 درصد نسبت به سطح قبل از کرونا کاهش یافته است. کاهش تعداد موارد ابتلا به کرونا در هند از ابتدای ماه جاری باعث افزایش فروش سوخت در این کشور و بالا رفتن تقاضای جهانی برای انرژی شده است.

 قیمت نفت خام برنت بیش از 40 درصد از ابتدای سال جاری افزایش یافته و برخی شرکت‌های بزرگ نفتی  قیمت 100 دلار در هر بشکه را پیش بینی می‌کنند. وزیر نفت هند امیدوار است قیمت نفت به سطح متعادل تری بازگردد.

 اوپک و متحدانش در روز پنج شنبه در مورد افزایش تولید تصمیم‌گیری می‌کنند. تاثیر مشترک افزایش قیمت نفت و چندین بار افزایش مالیات طی چند سال گذشته، هزینه سوخت در پمپ بنزین های هند را بسیار بالا برده است.

 وزیر نفت هند در پاسخ به سوالی در مورد احتمال واردات نفت این کشور از ایران در صورت برداشته شدن تحریم ها گفت:هر زمانی که قیمتی مناسب و رقابت پذیر پیدا کنیم، طبق ساختار دیپلماتیک جهانی خود به سراغ آن می رویم.

 

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید